Epson C13T804400/T8044 Ink cartridge yellow 700ml for Epson SC-P 6000/7000/7000 V
SKU
C13T804400
In stock
Singlepack Yellow T804400 UltraChrome HDX/HD 700ml
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 700.00 |
| Brand compatibility | Epson |
| SKU | C13T804400 |
| EAN | 0010343917507 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Compatible Printers: Epson SureColor SC-P 7000 STD Spectro, Epson SureColor SC-P 9000 STD Spectro, Epson SureColor SC-P 7000 Violet Spectro, Epson SureColor SC-P 9000 STD, Epson SureColor SC-P 6000 STD, Epson SureColor SC-P 8000 STD, Epson SureColor SC-P 6000 STD Spectro, Epson SureColor SC-P 9000 Violet Spectro, Epson SureColor SC-P 7000 V, Epson SureColor SC-P 8000 STD Spectro, Epson SureColor SC-P 9000 V, Epson SureColor SC-P 7000 STD
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T804400 |
| Colour ink volume | 700 ml |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Products per pallet layer (UK) | 18 pc(s) |
| Products per pallet layer | 16 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 336 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 9.6 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 400 mm |
| Package weight | 1.213 g |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 145 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 400 mm |
| Package weight | 1.213 g |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 145 mm |