Epson C13T12844012/T1284 Ink cartridge yellow, 225 pages 3,5ml for Epson Stylus S 22/SX 235 W/SX 420/SX 430 W
SKU
C13T12844012
In stock
Singlepack Yellow T1284 DURABrite Ultra Ink
More Information
Printing colours Yellow
Capacity 225.00
Colour yellow
Content (ml) 3.50
SKU C13T12844012
EAN 8715946624648
Manufacturer Epson
Availability Y
Product Family Fox
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Compatible Printers: Epson Stylus SX 125, Epson Stylus SX 230, Epson Stylus Office BX 305 FW, Epson Stylus SX 435 W, Epson Stylus SX 420 Series, Epson Stylus SX 235 W, Epson Stylus SX 445 W, Epson Stylus SX 425 W, Epson Stylus SX 438 W, Epson Stylus S 22, Epson Stylus SX 430 Series, Epson Stylus T 22, Epson Stylus SX 430 W, Epson Stylus SX 130, Epson Stylus L 300, Epson Stylus SX 440 Series, Epson Stylus Office BX 305 FW Plus, Epson Stylus SX 440 W, Epson Stylus SX 235, Epson Stylus Office BX 305 F, Epson Stylus SX 420 W
Features
Colour ink typePigment-based ink
TypeOriginal
Ink typePigment-based ink
Colour ink cartridges quantity1
OEM codeC13T12844012
Colour ink volume3.5 ml
Brand compatibilityEpson
Colour ink page yield260 pages
CertificationCE
Printing coloursYellow
Country of originUnited Kingdom
Print technologyInkjet printing
Quantity per pack1 pc(s)
Package typeBlister
Minimum order quantity10 pc(s)
Technical details
Package typeBlister
Minimum order quantity10 pc(s)
Products per pallet layer (UK)340 pc(s)
Products per pallet layer340 pc(s)
Products per pallet (UK)3400 pc(s)
Pallet weight (UK)0 g
Master (outer) case GTIN (EAN/UPC)8715946627724
Harmonized System (HS) code84439990
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Packaging data
Package depth26 mm
Package weight36 g
Package width102 mm
Package height145 mm
Quantity per pack1 pc(s)
Products per pallet3400 pc(s)
Weight & dimensions
Package depth26 mm
Package weight36 g
Package width102 mm
Package height145 mm
Other features
CertificationCE
Logistics data
Pallet gross width80 cm
Pallet gross length120 cm
Pallet gross height15 cm
Pallet gross weight0 g
Master (outer) case width102 mm
Master (outer) case length260 mm
Master (outer) case height146 mm
Products per master (outer) case10 pc(s)
Master (outer) case gross weight0 g
Products per pallet3400 pc(s)
Pallet weight (UK)0 g
You may also be interested in
Compare Products
Product Epson C13T12844012/T1284 Ink cartridge yellow, 225 pages 3,5ml for Epson Stylus S 22/SX 235 W/SX 420/SX 430 W