We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson A4 Inkjet Business Paper 80gsm, 500 sheets
SKU
C13S450075
£13.01
£10.84
In stock
Epson A4 Inkjet Business Paper 80gsm, 500 sheets
Category: Printing Paper
| SKU | C13S450075 |
|---|---|
| EAN | 8715946552316 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |

Reliable without compromise
Who has the time to reprint documents? Stride through everyday printing tasks with Epson’s reliable and affordable Business Paper. Helping you to save paper and reduce your costs, this 80gsm paper can be printed on both sides. Whether you're in the office or at home, it’s great for producing all types of documents including homework and reports. It's great for crisp and clear text, and precise and punchy diagrams or charts.

Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.

Great for every printer
Our papers produce superb results with other manufacturers' printers and inks so everyone can take advantage of Epson's expertise.
Versatile and practical
Perfect for everyday home and office needs
Lightweight and easy to handle, this budget-friendly paper delivers sharp and clear text and images, making it suitable for almost any everyday business or home printing requirement, from office documentation to school projects. Designed to work with almost any home and office printer, copier and multifunction device, while minimising the possibility of paper jams and misfeeds. It’s an excellent practical choice for anyone seeking an economical and versatile paper option for their daily printing needs.
Perfect for everyday home and office needs
Lightweight and easy to handle, this budget-friendly paper delivers sharp and clear text and images, making it suitable for almost any everyday business or home printing requirement, from office documentation to school projects. Designed to work with almost any home and office printer, copier and multifunction device, while minimising the possibility of paper jams and misfeeds. It’s an excellent practical choice for anyone seeking an economical and versatile paper option for their daily printing needs.
| Technical details | |
|---|---|
| Paper size | A4 (210x297 mm) |
| Finish type | Matt |
| Recommended usage | Inkjet printing |
| Product colour | White |
| Media weight | 80 g/m² |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 5.05 m |
| Master (outer) case width | 220 mm |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 80 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 640 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 5.05 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Features | |
| Roll width | 21 cm |
| Paper size | A4 (210x297 mm) |
| Finish type | Matt |
| Recommended usage | Inkjet printing |
| Product colour | White |
| Media weight | 80 g/m² |
| Sheets per pack | 500 sheets |
| Coloured paper | No |
| Double-sided | No |
| Packaging content | |
| Sheets per pack | 500 sheets |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 2.48 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 5.05 m |
| Master (outer) case width | 220 mm |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 80 pc(s) |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 640 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 5.05 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Roll width | 21 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Country of origin | Switzerland |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
£13.01
£10.84
|
£10.94
£9.12
|
£14.38
£11.98
|
|---|---|---|---|
| SKU |
C13S450075
|
1033A002
|
BP60PA3
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Brother
|
| Finish type |
Matt
|
N/A
|
Satin-matte
|
| Recommended usage |
Inkjet printing
|
N/A
|
Inkjet printing
|
| Paper size |
A4 (210x297 mm)
|
N/A
|
A3 (297x420 mm)
|