We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL Pro Rugged 18 Premium Backpack
SKU
DELL-DNHTM
£76.26
£63.55
In stock
Pro Rugged 18 Premium Backpack
Category: Notebook Cases
| Brand compatibility | Dell |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Case type | Backpack |
| Product main colour | Black |
| SKU | DELL-DNHTM |
| EAN | 5397184725467 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
The Dell Rugged Backpack offers the ultimate protection in the field for Rugged Notebooks. Made with durable material, it also provides extra storage for field accessories.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Latitude 5420 Rugged, 5424 Rugged, 7212 Rugged Extreme Tablet, 7214 Rugged Extreme, 7424 Rugged Extreme |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Lockable | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 244 mm |
| Weight | 910 g |
| Height | 450 mm |
| Depth | 330 mm |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Latitude 5420 Rugged, 5424 Rugged, 7212 Rugged Extreme Tablet, 7214 Rugged Extreme, 7424 Rugged Extreme |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Dell |
| Technical details | |
| Material | Nylon |
| Compatibility | Latitude 5420 Rugged, 5424 Rugged, 7212 Rugged Extreme Tablet, 7214 Rugged Extreme, 7424 Rugged Extreme |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DELL Pro Rugged 18 Premium Backpack
£76.26
£63.55
|
New
Kensington Contour 15.6'' La...
£92.16
£76.80
|
Hot Product
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
£87.00
£72.50
|
£85.25
£71.04
|
Popular
DELL Pro Briefcase 15
£85.26
£71.05
|
Bestseller
Targus Citygear 43.9 cm (17.3") B...
£73.82
£61.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DELL-DNHTM
|
1500234
|
TBR003EU
|
460-BBGP
|
PO-BC-15-20
|
TCG670GL
|
| Manufacturer |
Dell
|
Kensington
|
Targus
|
Dell
|
Dell
|
Targus
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Dell
|
N/A
|
N/A
|
Dell
|
Dell
|
Any brand
|
| Material |
Nylon
|
Polyester
|
Polyester
|
Nylon
|
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Backpack
|
| Maximum screen size |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
14" to 15"
|
17" to 18"
|