We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL P2MYX memory module 64 GB 1 x 64 GB DDR4 288-pin DIMM
SKU
P2MYX
£1,596.19
£1,330.16
In stock
64GB DDR4 3200 MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | PC/server |
| Internal memory | 64 GB |
| SKU | P2MYX |
| EAN | 5704174871644 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Random Access Memory (RAM) is a type of hardware that your computer uses to store information. Adding memory is one of the most cost-effective ways to improve your computer's performance.
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
£1,596.19
£1,330.16
|
Hot Product
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-32...
£1,389.02
£1,157.52
|
Popular
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-32...
£1,364.06
£1,136.72
|
Recommended
HPE P20504-001 memory module 64 GB 1 x...
£1,286.69
£1,072.24
|
Bestseller
HPE P21676-001 memory module 64 GB 1 x...
£1,471.39
£1,226.16
|
New
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x8 DDR5-...
£1,733.22
£1,444.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P2MYX
|
P06035-B21
|
P06035-H21
|
P20504-001
|
P21676-001
|
P43322-B21
|
| Manufacturer |
Dell
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
Server
|
Server
|
Server
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
16GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR5
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 16 GB
|
| ECC |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|