We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL HD 500 S3 7.2 512E 7 AQUACSLIM, C7F2G internal hard drive 500 GB 7200 RPM 2.5" Serial ATA III
SKU
C7F2G
£139.32
£116.10
In stock
500GB, 2.5", Serial ATA III, 7200rpm
Categories: Internal Hard Drives, Dell
| SKU | C7F2G |
|---|---|
| EAN | 5712505708286 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | No |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
DELL HD 500 S3 7.2 512E 7 AQUACSLIM, C...
£139.32
£116.10
|
Bestseller
DELL 2TB SAS 7200rpm internal hard dri...
£147.13
£122.61
|
£148.43
£123.69
|
Popular
DELL 829T8 internal hard drive 2 TB 72...
£148.43
£123.69
|
£148.43
£123.69
|
Recommended
DELL 37MGT internal hard drive 2 TB 72...
£148.43
£123.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C7F2G
|
R755K
|
67TMT
|
829T8
|
1D9NN
|
37MGT
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Dell
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|