We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AC830718 memory module 64 GB 1 x 64 GB DDR5 5600 MT/s
SKU
AC830718
£3,514.09
£2,928.41
In stock
64 GB - 2Rx4 DDR5 RDIMM 5600 MT/s
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | Server |
| Internal memory | 64 GB |
| SKU | AC830718 |
| EAN | 5397184878859 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | PowerEdge C6620 PowerEdge HS5610 PowerEdge HS5620 PowerEdge MX760C PowerEdge R660 PowerEdge R660xs PowerEdge R760 PowerEdge R760XA PowerEdge R760XD2 PowerEdge R760XS PowerEdge T550 Precision Workstation 7875 Tower Precision Workstation 7875XL Tower |
| Technical details | |
| Chips organisation | 2Rx4 |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | PowerEdge C6620 PowerEdge HS5610 PowerEdge HS5620 PowerEdge MX760C PowerEdge R660 PowerEdge R660xs PowerEdge R760 PowerEdge R760XA PowerEdge R760XD2 PowerEdge R760XS PowerEdge T550 Precision Workstation 7875 Tower Precision Workstation 7875XL Tower |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Other features | |
| Chips organisation | 2Rx4 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DELL AC830718 memory module 64 GB 1 x...
£3,514.09
£2,928.41
|
Hot Product
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR5-48...
£2,770.20
£2,308.50
|
New
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR5-48...
£4,259.46
£3,549.55
|
Popular
DELL AC239379 memory module 64 GB 1 x...
£3,194.59
£2,662.16
|
Recommended
HPE P43331-B21 memory module 64 GB 1 x...
£2,770.20
£2,308.50
|
£4,461.74
£3,718.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AC830718
|
P50312-B21
|
P43331-B21
|
AC239379
|
P43331-B21B
|
P50312-B21-1
|
| Manufacturer |
Dell
|
HPE
|
HPE
|
Dell
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
Server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|