We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AB663418 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM ECC
SKU
AB663418
£305.76
£254.80
In stock
16 GB - 1Rx8 DDR4 UDIMM 3200 MT/s ECC (Not compatible with Non-ECC and RDIMM)
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | AB663418 |
| EAN | 5715063000427 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Technical details | |
|---|---|
| Chips organisation | 1Rx8 |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chips organisation | 1Rx8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DELL AB663418 memory module 16 GB 1 x...
£305.76
£254.80
|
£371.90
£309.92
|
Hot Product
HPE 819412-001 memory module 32 GB 1 x...
£292.03
£243.36
|
£285.79
£238.16
|
Bestseller
HPE 815100-B21 memory module 32 GB 1 x...
£455.52
£379.60
|
Popular
HPE 815098-B21 memory module 16 GB 1 x...
£249.98
£208.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AB663418
|
CPC7G
|
819412-001
|
805351-B21
|
815100-B21
|
815098-B21
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
N/A
|
PC/server
|
Server
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
| ECC |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|