We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AB120719 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 288-pin DIMM
SKU
AB120719
£350.45
£292.04
Out of stock
32GB, DDR4, 3200 MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/server |
| SKU | AB120719 |
| EAN | 5397184456729 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | - Precision Workstation 3640 XE - Precision Workstation 3640 MT - Precision Workstation 3440 XE - OptiPlex 5080 SFF - OptiPlex 5080 MT - OptiPlex 7080 SFF - OptiPlex 7080 MT - Precision Workstation 3440 SFF |
| Technical details | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | - Precision Workstation 3640 XE - Precision Workstation 3640 MT - Precision Workstation 3440 XE - OptiPlex 5080 SFF - OptiPlex 5080 MT - OptiPlex 7080 SFF - OptiPlex 7080 MT - Precision Workstation 3440 SFF |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 815100-B21 memory module 32 GB 1 x...
£379.39
£316.16
|
Popular
HPE 835955-B21 memory module 16 GB 1 x...
£398.11
£331.76
|
Hot Product
HPE 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-26...
£544.13
£453.44
|
Recommended
DELL A9781929 memory module 32 GB DDR4...
£501.70
£418.08
|
£408.10
£340.08
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
815100-B21
|
835955-B21
|
815101-B21
|
A9781929
|
868846-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Dell
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
64GB
|
32GB
|
16GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 64 GB
|
N/A
|
1 x 16 GB
|
| ECC |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|