We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AB120718 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 288-pin DIMM
SKU
AB120718
£195.30
£162.75
In stock
8GB, DDR4, UDIMM, 3200MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/server |
| SKU | AB120718 |
| EAN | 0740617307672 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | - OptiPlex 5080 MT - OptiPlex 7080 SFF - Precision Workstation 3640 MT - OptiPlex 7080 MT - Precision Workstation 3440 SFF - Precision Workstation 3440 XE - Precision Workstation 3640 XE - OptiPlex 5080 SFF |
| Technical details | |
| Chips organisation | 1Rx8 |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | - OptiPlex 5080 MT - OptiPlex 7080 SFF - Precision Workstation 3640 MT - OptiPlex 7080 MT - Precision Workstation 3440 SFF - Precision Workstation 3440 XE - Precision Workstation 3640 XE - OptiPlex 5080 SFF |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chips organisation | 1Rx8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL AB120718 memory module 8 GB 1 x 8...
£195.30
£162.75
|
Hot Product
DELL A7945660 memory module 16 GB 1 x...
£222.65
£185.54
|
£229.15
£190.96
|
New
Corsair 16GB DDR4 memory module 1 x 16...
£167.96
£139.97
|
Recommended
DELL HNDJ7 memory module 16 GB 1 x 16...
£210.92
£175.77
|
Bestseller
HPE 819412-001 memory module 32 GB 1 x...
£247.38
£206.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AB120718
|
A7945660
|
1R8CR
|
CMSO16GX4M1A2133C15
|
HNDJ7
|
819412-001
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Corsair
|
Dell
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
Server
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
16GB
|
N/A
|
16GB
|
32GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|