We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AB120716 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
SKU
AB120716
£487.97
£406.64
In stock
32GB 2RX8 DDR4 SODIMM 3200MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Component for | Notebook |
| SKU | AB120716 |
| EAN | 0740617307634 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
32GB DDR4 SODIMM - 3200MHz / PC4-25600 - Unbuffered - Non ECC
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | - OptiPlex 7480 AIO - OptiPlex 5080 MFF - OptiPlex 7780 AIO - OptiPlex 5480 AIO - XPS 15 (9500) - Precision 7550 - Precision 5550 - Precision 3551 - Latitude 5411 - Optiplex 3280 AIO - OptiPlex 7080 XE MFF - Latitude 5511 - Precision 7750 - OptiPlex 7080 MFF |
| Technical details | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | - OptiPlex 7480 AIO - OptiPlex 5080 MFF - OptiPlex 7780 AIO - OptiPlex 5480 AIO - XPS 15 (9500) - Precision 7550 - Precision 5550 - Precision 3551 - Latitude 5411 - Optiplex 3280 AIO - OptiPlex 7080 XE MFF - Latitude 5511 - Precision 7750 - OptiPlex 7080 MFF |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL AB120716 memory module 32 GB 1 x...
£487.97
£406.64
|
£592.80
£494.00
|
£604.03
£503.36
|
Bestseller
HPE 815100-B21 memory module 32 GB 1 x...
£455.52
£379.60
|
Recommended
HPE 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-26...
£541.63
£451.36
|
Hot Product
DELL TN78Y memory module 32 GB 1 x 32...
£445.54
£371.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AB120716
|
708643-B21
|
708643-S21
|
815100-B21
|
815101-B21
|
TN78Y
|
| Manufacturer |
Dell
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Dell
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 32 GB
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|