We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AA799110 memory module 64 GB 1 x 64 GB DDR4 ECC
SKU
AA799110
£1,205.57
£1,004.64
In stock
64 GB - 2Rx4 DDR4 RDIMM 3200 MT/s (Not Compatible with Skylake CPU)
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | AA799110 |
| EAN | 5397184330425 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Design | |
| Compatible products | - PowerEdge R6515 - PowerEdge C6525 - PowerEdge R7525 - PowerEdge R7515 - PowerEdge R6525 |
| Technical details | |
| Chips organisation | 2Rx4 |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | - PowerEdge R6515 - PowerEdge C6525 - PowerEdge R7525 - PowerEdge R7515 - PowerEdge R6525 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chips organisation | 2Rx4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL AA799110 memory module 64 GB 1 x...
£1,205.57
£1,004.64
|
Bestseller
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-29...
£1,055.81
£879.84
|
Hot Product
HPE P06192-001 memory module 64 GB 1 x...
£1,134.43
£945.36
|
New
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-29...
£1,080.77
£900.64
|
Recommended
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-32...
£1,171.87
£976.56
|
£1,198.08
£998.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AA799110
|
P00930-B21
|
P06192-001
|
P00930-H21
|
P07650-B21
|
P07650-H21
|
| Manufacturer |
Dell
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
| ECC |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|