We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AA783422 memory module 32 GB DDR4 ECC
SKU
AA783422
£823.68
£686.40
Out of stock
32GB - 2RX4 DDR4 RDIMM 3200MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | AA783422 |
| EAN | 5715063361306 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Random Access Memory (RAM) is a type of hardware that your computer uses to store information. Adding memory is one of the most cost-effective ways to improve your computer's performance.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Design | |
| Compatible products | - PowerEdge FC630 - PowerEdge FC430 - PowerEdge FC830 - PowerEdge M830 - PowerEdge R640 - PowerEdge R740 - PowerEdge R940 - PowerEdge R740XD - PowerEdge C6420 - PowerEdge R440 - PowerEdge T640 - PowerEdge T440 - PowerEdge FC640 - PowerEdge M640 - PowerEdge R540 - PowerEdge C4140 - PowerEdge R840 - PowerEdge R940xa - PowerEdge MX740c - PowerEdge MX840c - PowerEdge R740xd2 - PowerEdge R6515 - PowerEdge R6525 - PowerEdge R7515 - PowerEdge C6525 - PowerEdge R7525 |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | - PowerEdge FC630 - PowerEdge FC430 - PowerEdge FC830 - PowerEdge M830 - PowerEdge R640 - PowerEdge R740 - PowerEdge R940 - PowerEdge R740XD - PowerEdge C6420 - PowerEdge R440 - PowerEdge T640 - PowerEdge T440 - PowerEdge FC640 - PowerEdge M640 - PowerEdge R540 - PowerEdge C4140 - PowerEdge R840 - PowerEdge R940xa - PowerEdge MX740c - PowerEdge MX840c - PowerEdge R740xd2 - PowerEdge R6515 - PowerEdge R6525 - PowerEdge R7515 - PowerEdge C6525 - PowerEdge R7525 |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-29...
£2,010.53
£1,675.44
|
£638.98
£532.48
|
£628.99
£524.16
|
£871.44
£726.20
|
£2,152.80
£1,794.00
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P00930-B21
|
AA579530
|
P06189-001
|
D4ECSO-2666-16G
|
P06192-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
Dell
|
HPE
|
synology
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
32GB
|
16GB
|
64GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 64 GB
|
| ECC |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|