We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AA075845 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 2666 MHz
SKU
AA075845
£144.53
£120.44
In stock
16 GB, DDR4, 2666 MHz, 1.2 V, SO-DIMM 260-pin
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| SKU | AA075845 |
| EAN | 5397184090541 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Technical details | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
New
DELL AA075845 memory module 16 GB 1 x...
£144.53
£120.44
|
Bestseller
DELL A7945660 memory module 16 GB 1 x...
£161.45
£134.54
|
Popular
DELL 1R8CR memory module 16 GB 1 x 16...
£164.05
£136.71
|
Recommended
Corsair 16GB DDR4 memory module 1 x 16...
£167.96
£139.97
|
Hot Product
HP 8GB 2133MHz 1.2v DDR4 memory module...
£201.82
£168.18
|
£204.42
£170.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AA075845
|
A7945660
|
1R8CR
|
CMSO16GX4M1A2133C15
|
820570-001
|
799087-361
|
| Manufacturer |
Dell
|
Dell
|
Dell
|
Corsair
|
HP
|
HP
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
| ECC |
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|