DELLPF14
Out of stock
Privacy Filter 14" wide, Black
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 14 "
Type Frameless display privacy filter
SKU DELLPF14
EAN 5397184091753
Manufacturer Dell
Availability Y
Dell Privacy Filter for 14.0 inch laptop keeps your onscreen data private, offering effective “black out” privacy from side views outside the 60-degree viewing angle.
Keep on-screen information private
Ultra-thin and responsive to touch
Minimize pressure on the screen hinges of your thin and light laptops with a privacy screen filter that is just 0.29mm thin. Plus, have either your touch or non-touch screen protected from scratches, marks and smudges.
Easy to attach and remove
Technical details
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size35.6 cm (14")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Screen size HxW175 x 310 mm
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Screen size HxW175 x 310 mm
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Protection featuresScratch-resistant
Ergonomics
Screen size HxW175 x 310 mm
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 34” Curved Monitors 21:9 Kensington 2-way Removable Privacy Scr...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 23.8” (16:9) Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 21.5” (16:9) Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 27” (16:9)
Bestseller
Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 24” (16:9)