We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 400-ATJX internal hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
400-ATJX
£212.23
£176.86
Out of stock
2TB, 3.5", SAS, 7200rpm, 12Gbit/s
Categories: Internal Hard Drives, Dell
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 400-ATJX |
| EAN | 5397184042052 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your system with the 2TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7200 RPM, this drive provides fast disk access.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512n |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Bytes per sector | 512n |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
£257.60
£214.67
|
£193.66
£161.38
|
£207.84
£173.20
|
£259.92
£216.60
|
£175.78
£146.48
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST4000NM0033
|
WD40PURX
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
400-ALOB
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Dell
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
NAS
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
NL-SAS
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|