We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 345-BEFC internal solid state drive 1.92 TB 2.5" Serial ATA III
SKU
345-BEFC
£690.31
£575.26
In stock
1920GB, 2.5", Serial ATA III
Categories: Internal Solid State Drives, Dell
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | Serial ATA III |
| SKU | 345-BEFC |
| EAN | 5397184720127 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 1920GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 1920GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL 345-BEFC internal solid state dri...
£690.31
£575.26
|
New
HPE 872344-B21 internal solid state dr...
£701.51
£584.59
|
Hot Product
HPE 756601-B21 internal solid state dr...
£952.75
£793.96
|
Bestseller
HPE 872348-B21 internal solid state dr...
£896.78
£747.32
|
£710.83
£592.36
|
Recommended
HPE 804625-B21 internal solid state dr...
£952.13
£793.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
345-BEFC
|
872344-B21
|
756601-B21
|
872348-B21
|
765015-001
|
804625-B21
|
| Manufacturer |
Dell
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
500GB to 800GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|