We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 25RV3 memory module 8 GB DDR3 240-pin DIMM
SKU
25RV3
£103.09
£85.91
In stock
8GB DDR3 1866 MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Component for | PC/server |
| Internal memory | 8 GB |
| SKU | 25RV3 |
| EAN | 5706998901606 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
Random Access Memory (RAM) is a type of hardware that your computer uses to store information. Adding memory is one of the most cost-effective ways to improve your computer's performance.
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
£103.09
£85.91
|
Popular
Samsung M378A1G43DB0-CPB 8GB DDR4 2133...
£113.76
£94.80
|
Bestseller
Kingston Technology System Specific Me...
£88.33
£73.61
|
£115.20
£96.00
|
Recommended
HPE 32GB PC3-14900L memory module 1 x...
£126.28
£105.23
|
£141.92
£118.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25RV3
|
M378A1G43DB0-CPB
|
KCP3L16SD8/8
|
M378A1K43CB2-CRC
|
715275-001
|
726717-B21
|
| Manufacturer |
Dell
|
Samsung
|
Kingston Technology
|
Samsung
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
PC/server
|
PC
|
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
N/A
|
8GB
|
32GB
|
4GB
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR4
|
DDR3L
|
DDR4
|
DDR3
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 4 GB
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
Y
|