We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 8GB DDR3 1333MHz memory module 1 x 8 GB ECC
SKU
500205-071
£93.60
£78.00
In stock
8GB DDR3 1333MHz, CAS-9, 512Mx4
Category: Memory Modules
| SKU | 500205-071 |
|---|---|
| EAN | 5704174549864 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Module configuration | 512M x 4 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Product colour | Green |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Module configuration | 512M x 4 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
£93.60
£78.00
|
Popular
Kingston Technology System Specific Me...
£90.48
£75.40
|
£129.60
£108.00
|
£131.04
£109.20
|
£129.60
£108.00
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
500205-071
|
KCP3L16SD8/8
|
820570-001
|
799087-361
|
799087-971
|
| Manufacturer |
HP
|
Kingston Technology
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Component for |
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR3L
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
N/A
|
| ECC |
Y
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|