We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo FRU00UP437 internal solid state drive 512 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe
SKU
FRU00UP437
£144.00
£120.00
In stock
512GB, M.2, PCIe 3 x 4, NVMe SSD
Categories: Internal Solid State Drives, Lenovo
| SKU | FRU00UP437 |
|---|---|
| EAN | 5711783518983 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
£144.00
£120.00
|
Popular
Lenovo ThinkPad UltraSlim USB DVD Burn...
£139.68
£116.40
|
£213.53
£177.94
|
Bestseller
Western Digital Blue PC 500 GB 2.5&quo...
£174.72
£145.60
|
Hot Product
Lenovo 2.5", 1.2TB, 10K SAS, Hot...
£170.70
£142.25
|
Recommended
Lenovo 00UP642 internal solid state dr...
£141.12
£117.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FRU00UP437
|
4XA0E97775
|
00WG700
|
WDS500G1B0A
|
7XB7A00027
|
00UP642
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Western Digital
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
| Component for |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
N/A
|
Universal
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
N/A
|
N/A
|
400GB to 500GB
|
N/A
|
500GB to 800GB
|
| Internal |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
| SSD form factor |
M.2
|
N/A
|
N/A
|
2.5"
|
N/A
|
M.2
|
| Interface |
PCI Express 3.0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
N/A
|