We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer KB2 KB242YP0 monitor - 23.8" Full HD (1920x1080), 144Hz, 1ms, FreeSync, Black
SKU
UM.QK2EE.011
£80.99
£67.49
In stock
Acer KB242YP0 monitor - 23.8" Full HD (1920x1080, 144Hz, 1ms, FreeSync,
- 23.8" Full HD screen
- 144Hz Refresh Rate
- 1ms Response Time
- AMD FreeSync support
- HDMI & VGA ports
Category: Computer Monitors
| SKU | UM.QK2EE.011 |
|---|---|
| EAN | 4711474882394 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | KB2 |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_137616909_1777998302_3587_3586845.png |
| PDF URLs |
View PDF |
Enjoy smart visuals with the KB2 series home monitor.
With a 1080p Full HD resolution, everything will look sharp and detailed, whether you're working on a spreadsheet or watching your favourite show.
With a 144Hz refresh rate and 1ms response time, even high-speed action will appear smooth and blur-free, while integrated AMD FreeSync minimises screen tearing and other visual artefacts.
With a 1080p Full HD resolution, everything will look sharp and detailed, whether you're working on a spreadsheet or watching your favourite show.
With a 144Hz refresh rate and 1ms response time, even high-speed action will appear smooth and blur-free, while integrated AMD FreeSync minimises screen tearing and other visual artefacts.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Panel type | VA |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight (with stand) | 2.6 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 66 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 34 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| Width (with stand) | 538.8 mm |
| Depth (with stand) | 185 mm |
| Height (with stand) | 424.4 mm |
| Weight (with stand) | 2.6 kg |
| Weight (without stand) | 2.28 kg |
| Package width | 675 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 418 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 675 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 418 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| Power consumption (max) | 66 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
£80.99
£67.49
|
Popular
Philips E Line 241E1SCA/00 computer mo...
£113.88
£94.90
|
Hot Product
AOC B2 22B2H/EU computer monitor 54.6...
£73.44
£61.20
|
New
HP P-Series P24 G4 computer monitor 60...
£112.32
£93.60
|
Recommended
ASUS ZenScreen MB166C computer monitor...
£110.88
£92.40
|
Bestseller
Lenovo C24-40 Monitor
£113.76
£94.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.QK2EE.011
|
241E1SCA/00
|
22B2H/EU
|
1A7E5AA#ABB
|
MB166C
|
63DCKAT6UK
|
| Manufacturer |
Acer
|
Philips
|
AOC
|
HP
|
Asus
|
Lenovo
|
| Market positioning |
Consumer
|
Home
|
Home
|
Business
|
Home
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LED
|
N/A
|
LED
|
LED
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| AMD FreeSync |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|