We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 76mm x 51mm, 535 Labels
SKU
7113413
£26.74
£22.28
In stock
PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 76mm x 51mm, 535 Labels
Category: Printer Labels
| SKU | 7113413 |
|---|---|
| EAN | 8715946720630 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | ColorWorks C3500 ColorWorks C4000 |
| Type | Die-cut label |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 5.1 cm |
| Maximum roll diameter | 10.1 cm |
| Core diameter | 4.6 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 18 |
| Labels per roll | 535 pc(s) |
| Labels per pack | 9630 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 9630 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | ColorWorks C3500 ColorWorks C4000 |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut...
£26.74
£22.28
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
£47.18
£39.32
|
£45.60
£38.00
|
Hot Product
Brother DK-11240 DirectLabel Etikettes...
£50.06
£41.72
|
Popular
Canon 7741A001/KC-18IF Photo cartridge...
£34.37
£28.64
|
Recommended
Brother BDE1J044076040 White
£59.74
£49.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113413
|
3007205-T
|
7429B001
|
DK11240
|
7741A001
|
BDE1J044076040
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Canon
|
Brother
|
Canon
|
Brother
|