We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T09J24010/408 Ink cartridge cyan, 1.1K pages ISO/IEC 24711 14.7ml for Epson WF-C 4810
SKU
C13T09J24010
£50.38
£41.98
In stock
408 Spectacles DURABrite Ultra Single Cyan Ink
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Capacity | 1100.00 |
| Colour | cyan |
| Content (ml) | 14.70 |
| SKU | C13T09J24010 |
| EAN | 8715946701585 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
408 Spectacles DURABrite Ultra Single Cyan Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink 408 series is ideal for producing professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. There’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and L sizes available. Find it easily in store and online by looking for the Spectacles image.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, inks are supplied individually, so you only ever have to replace the colour used. Plus with L cartridges, you can print up to 2,200 black and 1,700 colour pages{s1.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink create sharp, long-lasting, robust documents that are water, smudge and highlighter resistant.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results everytime.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Epson's DURABrite Ultra Ink 408 series is ideal for producing professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. There’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and L sizes available. Find it easily in store and online by looking for the Spectacles image.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, inks are supplied individually, so you only ever have to replace the colour used. Plus with L cartridges, you can print up to 2,200 black and 1,700 colour pages{s1.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink create sharp, long-lasting, robust documents that are water, smudge and highlighter resistant.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results everytime.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-C 4310 DW, Epson WorkForce Pro WF-C 4810 DTWF
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 14.7 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 1100 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Compatibility | WorkForce Pro WF-C4810DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946704319 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging data | |
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946704319 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T09J24010/408 Ink cartridge c...
£50.38
£41.98
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
£43.73
£36.44
|
Bestseller
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
£42.55
£35.46
|
Recommended
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
£66.36
£55.30
|
New
Epson C13T692100/T6921 Ink cartridge f...
£74.74
£62.28
|
£74.74
£62.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T09J24010
|
C13T07114H10
|
2971B001
|
C13T26164010
|
C13T692100
|
C13T692500
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Printing colours |
Cyan
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Photo black
|
Matte black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Single pack
|
Multi pack
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|