We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL AA335286 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 ECC
SKU
AA335286
£218.74
£182.28
In stock
16 GB, DDR4, 2666 MHz, ECC, 1.2 V
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | AA335286 |
| EAN | 5397184186916 |
| Manufacturer | Dell |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Technical details | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chips organisation | 2Rx8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DELL AA335286 memory module 16 GB 1 x...
£218.74
£182.28
|
Hot Product
HP 8GB 2133MHz 1.2v DDR4 memory module...
£200.51
£167.09
|
£204.42
£170.35
|
Recommended
HP 799087-971 memory module 8 GB DDR4
£201.82
£168.18
|
£201.82
£168.18
|
Popular
HP 798037-001 memory module 8 GB DDR4
£196.61
£163.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AA335286
|
820570-001
|
799087-361
|
799087-971
|
799087-961
|
798037-001
|
| Manufacturer |
Dell
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Component for |
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
N/A
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| ECC |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|