We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T24264012/24 Ink cartridge light magenta, 360 pages 5,1ml for Epson XP 750
SKU
C13T24264012
£19.10
£15.92
In stock
24 Elephant Claria Photo HD Single Light Magenta Ink
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Light magenta |
|---|---|
| Capacity | 360.00 |
| Colour | photomagenta |
| Content (ml) | 5.10 |
| SKU | C13T24264012 |
| EAN | 8715946625409 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | Elephant |
24 Elephant Claria Photo HD Single Light Magenta Ink
Claria Photo HD Ink is ideal for photographers looking to produce and display outstanding, superior quality glossy photographs. The perfect partner for the keen photographer who wants the best results from their DSLR or compact camera.
Claria Photo HD inks deliver smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks, detailed high-contrast images and natural skin tones. Your treasured memories will last for generations; photos printed with Claria Photo HD Ink will last up to 300 years in a photo album¹.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Claria Photo HD Ink is ideal for photographers looking to produce and display outstanding, superior quality glossy photographs. The perfect partner for the keen photographer who wants the best results from their DSLR or compact camera.
Claria Photo HD inks deliver smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks, detailed high-contrast images and natural skin tones. Your treasured memories will last for generations; photos printed with Claria Photo HD Ink will last up to 300 years in a photo album¹.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Compatible Printers: Epson Expression Photo XP-65, Epson Expression Photo XP-750, Epson Expression Photo XP-760, Epson Expression Photo XP-850, Epson Expression Photo XP-960, Epson Expression Photo XP-55, Epson Expression Photo XP-970, Epson Expression Photo XP-950, Epson Expression Photo XP-860
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T24264012 |
| Colour ink volume | 5.1 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 360 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Light magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Photo XP-960 - Expression Photo XP-950 - Expression Photo XP-860 - Expression Photo XP-760 - Expression Photo XP-55 - Epson Expression Photo XP-850 - Epson Expression Photo XP-750 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Light magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627120 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 41 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 41 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627120 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
£19.10
£15.92
|
£21.14
£17.62
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£21.98
£18.32
|
£21.98
£18.32
|
£21.14
£17.62
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T24264012
|
1037B001
|
0623B001
|
0622B001
|
1034B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Printing colours |
Light magenta
|
Yellow
|
Yellow
|
Magenta
|
Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|