We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T18164012/18XL Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y high-capacity 470pg + 3x450pg, 1x 12ml + 3x 7ml Pack=4 for Epson XP 30
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Type | Original |
| SKU | C13T18164012 |
| EAN | 8715946625287 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | Daisy |
Epson Claria Home Ink is a versatile, four-colour ink cartridge set that delivers crisp, clear text documents and glossy, lab-quality photos. It is ideal for affordable, reliable printing without compromise.
Save up to 30% ink1 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink{s1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Compatible Printers: Epson Expression Home XP-322, Epson Expression Home XP-420 Series, Epson Expression Home XP-200 Series, Epson Expression Home XP-410 Series, Epson Expression Home XP-202, Epson Expression Home XP-205, Epson Expression Home XP-225, Epson Expression Home XP-30, Epson Expression Home XP-302, Epson Expression Home XP-413, Epson Expression Home XP-415, Epson Expression Home XP-425, Epson Expression Home XP-313, Epson Expression Home XP-405, Epson Expression Home XP-300 Series, Epson Expression Home XP-320 Series, Epson Expression Home XP-210 Series, Epson Expression Home XP-212, Epson Expression Home XP-310 Series, Epson Expression Home XP-100 Series, Epson Expression Home XP-420, Epson Expression Home XP-402, Epson Expression Home XP-215, Epson Expression Home XP-422, Epson Expression Home XP-315, Epson Expression Home XP-312, Epson Expression Home XP-400 Series, Epson Expression Home XP-405 WH, Epson Expression Home XP-33, Epson Expression Home XP-102, Epson Expression Home XP-305, Epson Expression Home XP-412, Epson Expression Home XP-325
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T18164012 |
| Colour ink volume | 6.6 ml |
| Black ink volume | 11.5 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 450 pages |
| Black ink page yield | 470 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Home XP-425 - Expression Home XP-422 - Expression Home XP-415 - Expression Home XP-412 - Expression Home XP-325 - Expression Home XP-322 - Expression Home XP-315 - Expression Home XP-312 - Expression Home XP-225 - Expression Home XP-215 - Epson Expression Home XP-405WH - Epson Expression Home XP-405 - Epson Expression Home XP-402 - Epson Expression Home XP-305 - Epson Expression Home XP-302 - Epson Expression Home XP-30 - Epson Expression Home XP-205 - Epson Expression Home XP-202 - Epson Expression Home XP-102 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627922 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 46 mm |
| Package weight | 143 g |
| Package width | 170 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 155 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 46 mm |
| Package weight | 143 g |
| Package width | 170 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 155 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 36.6 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627922 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T18164012/18XL Ink cartridge...
£80.35
£66.96
|
New
Epson C13T612100/T6121 Ink cartridge f...
£112.25
£93.54
|
Hot Product
Epson C13T603100/T6031 Ink cartridge f...
£112.25
£93.54
|
Popular
Epson C13T606200/T6062 Ink cartridge c...
£112.25
£93.54
|
Recommended
Epson C13T603200/T6032 Ink cartridge c...
£112.25
£93.54
|
£112.25
£93.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T18164012
|
C13T612100
|
C13T603100
|
C13T606200
|
C13T603200
|
C13T603B00
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Printing colours |
N/A
|
Photo black
|
Photo black
|
Cyan
|
Cyan
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|