We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Q2354A/2242 Printhead cartridge blue, Ink pigmented 42ml for HP Address Printer/Thermal InkJet 2.5
- Original HP 2242 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Print high-quality documents with Original HP ink cartridges – designed with the printer for excellent worry-free performance.
| SKU | Q2354A |
|---|---|
| EAN | 7613058017154 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Print high-quality documents with Original HP ink cartridges – designed with the printer for excellent worry-free performance.
Compatible Printers: Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 630 E, Stielow 5954, AstroJet 2800, Stielow 5988, Stielow 5952 S, Imagistics W 660, Pitney Bowes DA 55 S, Stielow 5986, Stielow Portosprinter, Imagistics W 800, Pitney Bowes W 800, Rena DA 615, Imagistics DA 950, Rena Envelope Imager II, Imagistics W 880, Stielow Portostar, Pitney Bowes W 661, Rena DA 595, Pitney Bowes DA 700, Pitney Bowes DA 70 S, AstroJet 500 P, Rena XPS 80, Pitney Bowes DA 400, Stielow 5954 S, Hasler IJ 75, Stielow 5955 V, Pitney Bowes DA 80 F, Pitney Bowes W 770, Stielow 5953 Series, Stielow 5953 F, Rena XPS 2000, Pitney Bowes W 790, AstroJet 2800 P, Imagistics W 65 R, Stielow 5992, AstroJet 1000 Series, Stielow 5953 LC, AstroJet 2650 P, Imagistics W 660 Series, AstroJet 3600, Hasler IJ 65, AstroJet Imaging System II, Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 620 E, Pitney Bowes DA 50 S, Pitney Bowes W 660 Series, HP Addmaster IJ 1000, Pitney Bowes DA 550, Pitney Bowes DA 950, Rena DA 612, Stielow IJ 45, Pitney Bowes W 990, Stielow IJ 75, Stielow 5953 S, AstroJet 3600 P, Imagistics W 661, Imagistics W 700, Imagistics DA 900, Pitney Bowes DA 750, Pitney Bowes DA 95 F, Stielow 5952 Series, Stielow IJ 65, Imagistics DA 400, AstroJet 300 P, Stielow 5953 L, Rena Envelope Imager III, Rena DA 620, Rena PS 2000, Rena DA 608, Stielow 5952 F, Pitney Bowes W 801, Rena PS 1000, Imagistics W 890, AstroJet 2600 Series, AstroJet 2600 P, Pitney Bowes W 880, Imagistics W 990, Stielow Portosprinter 45, Pitney Bowes DA 900, AstroJet 1000 P, Rena DJP, Stielow 5955, Pitney Bowes DA 500, Pitney Bowes W 890, Imagistics W 770, Stielow 5980, AstroJet IB 9000, Stielow 5952, Stielow IJ 85, Stielow Portosprinter 35, AstroJet 1000, AstroJet 2800 Series, Stielow IJ 35, Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 610 E, Stielow 5955 S, Rena XPS 90, Stielow 5982, Imagistics W 77 R, HP Thermal InkJet 2.5, Pitney Bowes W 700, Rena Envelope Imager I, Imagistics W 790, Pitney Bowes W 660, Pitney Bowes W 680, Pitney Bowes W 991, AstroJet 3800, Imagistics W 600, Rena DA 613, Pitney Bowes W 990 Series, Imagistics DA 700, Imagistics W 891, Rena DA 612 S, AstroJet 3600 Series, Pitney Bowes DA 75 S, Stielow 5955 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Blue |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Ireland, Singapore |
| HP segment | Home |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Technical details | |
| Printing colours | Blue |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Ireland, Singapore |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Country of origin | Ireland, Singapore |
| Logistics data | |
| Country of origin | Ireland, Singapore |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
£48.72
£40.60
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
£43.73
£36.44
|
Recommended
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
£42.55
£35.46
|
New
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
£66.36
£55.30
|
Hot Product
Canon 8049B001/PGI-555PGBKXXL Ink cart...
£41.74
£34.78
|
Bestseller
HP CN637EE/300 Printhead cartridge mul...
£67.85
£56.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q2354A
|
C13T07114H10
|
2971B001
|
C13T26164010
|
8049B001
|
CN637EE
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
HP
|
| Printing colours |
Blue
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Epson
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
HP
|
| Supply type |
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
Combo pack
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|