We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-3237Y Ink cartridge yellow, 1.5K pages for Brother MFC-J 5945
SKU
LC3237Y
£38.59
£32.16
Out of stock
The Brother LC3237Y Yellow Ink Cartridge – Single Pack. Prints 1,500 pages.
- Prints 1,500 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- The perfect fit for your Brother printer
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Smart cartridge design for full visibility on remaining ink
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 1500.00 |
| Colour | yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC3237Y |
| EAN | 4977766788076 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video View Video |
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother LC3237Y Ink Cartridge in Magenta guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Great value for money, our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best.
Compatible Printers: Brother HL-J 6000 DW, Brother MFC-J 5945 DW, Brother MFC-J 6945 DW, Brother HL-J 6100 DW, Brother MFC-J 6947 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | MFC-J6945DW MFC-J5945DW HL-J6000DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Weight | 69 g |
| Height | 150 mm |
| Depth | 85 mm |
| Package weight | 89 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 89 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 303.6 kg |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
£31.20
£26.00
|
£44.06
£36.72
|
£42.89
£35.74
|
£35.86
£29.88
|
£42.05
£35.04
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
51604A
|
C13T07114H10
|
2971B001
|
2969B001
|
8049B001
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|