We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-1220VALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y, 4x300 pages ISO/IEC 24711 Pack=4 for Brother DCP-J 525
SKU
LC1220VALBP
£54.88
£45.73
Out of stock
The Brother LC1220VALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each cartridge prints 300 pages.
- Each cartridge prints 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridges
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 300.00 |
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC1220VALBP |
| EAN | 5014047562938 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video View Video |
This genuine LC1220VALBP Ink Cartridge Multipack enables you to conveniently purchase all the replacement cartridges you need for your Brother printer at once – better value and easier than buying your Black, Cyan, Magenta and Yellow cartridges individually.
Compatible Printers: Brother DCP-J 925 DW, Brother MFC-J 430 Series, Brother MFC-J 430 W, Brother DCP-J 725 DW, Brother DCP-J 525 W, Brother MFC-J 835 DW, Brother MFC-J 435 W, Brother MFC-J 825 DW, Brother MFC-J 625 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | DCP-J525W DCP-J725DW DCP-J925DW MFC-J430W MFC-J625DW MFC-J825DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 67 mm |
| Weight | 158 g |
| Height | 179 mm |
| Depth | 217 mm |
| Package depth | 217 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 179 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 70 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 217 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 179 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 70 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Country of origin | Malaysia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 155.8 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
You may also be interested in
| Product |
£66.61
£55.51
|
£66.36
£55.30
|
£76.16
£63.47
|
£76.16
£63.47
|
£74.74
£62.28
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T580900
|
C13T26164010
|
1033B013
|
1034B013
|
C13T692100
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Printing colours |
Light Light Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|