HLL2400DWRE1
In stock
A4, 30 ppm, 1200 x 1200 dpi, USB, Wi-Fi, 356 mm x 360 mm x 183 mm
  • Fast print speeds of up to 30 pages per minute9
  • Paper capacity up to 250 sheets and manual feed slot6
  • Automatic 2-sided (duplex) printing
  • 2.4/5GHz Wi-Fi, Wi-Fi Direct and USB connectivity
  • Print directly from desktop or mobile app7
  • 64MB internal memory
  • Up to 700 pages in-box toners11
  • High-yield replacement toners available, up to 3,000 pages1
More Information
Maximum resolution 1200 x 1200 DPI
Print speed 30 ppm
Colour No
Internal memory 64MB
SKU HLL2400DWRE1
EAN 4977766831062
Manufacturer Brother
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Print technology
Duplex printing modeAuto
Print technologyLaser
Recommended duty cycle250 - 500 pages per month
Printing coloursBlack
Duplex printingYes
ColourNo
Print quality
Print technologyLaser
Duplex printingYes
Memory
Internal memory64 MB
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Packaging data
Products per pallet24 pc(s)
Package weight8.16 kg
Included cartridge capacity (black)1 pages
Cartridge(s) includedYes
Cables includedAC
Printing
Duplex printing modeAuto
Warm-up time20 s
Time to first page (black, normal)17.5 s
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)30 ppm
Features
Control typeButtons
Printing coloursBlack
Country of originVietnam
Input & output capacity
Total number of input trays1
Total input capacity250 sheets
Total output capacity150 sheets
Paper handling
Maximum ISO A-series paper sizeA4
ISO A-series sizes (A0...A9)A4, A5, A6
ISO B-series sizes (B0...B9)B5, B6
Non-ISO print media sizesLetter
JIS B-series sizes (B0...B9)B5, B6
Envelopes sizesC5, Com-10, DL, Monarch
Ports & interfaces
USB portYes
USB 2.0 ports quantity1
Direct printingYes
Performance
Sound pressure level (printing)48 dB
Network
Mobile printing technologiesBrother iPrint & Scan
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Wi-FiYes
Ethernet LANNo
Design
Built-in displayYes
DisplayLCD
Country of originVietnam
Product colourBlack
Control typeButtons
Market positioningHome & office
Technical details
Built-in displayYes
DisplayLCD
Product colourBlack
Layers per pallet3 pc(s)
Master (outer) cases per pallet24 pc(s)
Cartridge(s) includedYes
Pallet gross height17.1 cm
Master (outer) cases per pallet layer8 pc(s)
Pallet type1200 x 1000 mm
Power
Power consumption (ready)43 W
Power consumption (off)0.08 W
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
System requirements
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)35 - 85%
Operating temperature (T-T)10 - 32 °C
Weight & dimensions
Pallet gross weight219.6 kg
Width283 mm
Weight7.3 kg
Height438 mm
Depth519 mm
Package weight8.16 kg
Packaging content
Cables includedAC
Logistics data
Pallet gross weight219.6 kg
Products per pallet24 pc(s)
Layers per pallet3 pc(s)
Pallet gross height17.1 cm
Other features
You may also be interested in
Compare Products
HP LaserJet M209dw Printer HP LaserJet M209dw Printer
Xerox B310 A4 40ppm Wireless Duplex Printer PS3 PCL5e/6 2 Trays Total 350 Sheets UK
New
Xerox B310 A4 40ppm Wireless Duplex Pr...
Xerox B230 A4 34ppm Wireless Duplex Printer PCL5e/6 2 Trays Total 251 Sheets UK
Bestseller
Xerox B230 A4 34ppm Wireless Duplex Pr...
HP LaserJet M110w Printer
Hot Product
HP LaserJet M110w Printer
SKU
HLL2400DWRE1
8468B023
6GW62F#B19
B310V_DNIUK
B230V_DNIUK
7MD66F#B19
Manufacturer
Brother
Canon
HP
Xerox
Xerox
HP
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)
over 22ppm
18-22 ppm
over 22ppm
over 22ppm
over 22ppm