ASUS ProArt PA32UCX-PK computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black
SKU
PA32UCX-PK
In stock
32”, 16:9, IPS, 3840x2160, 600 cd/㎡, 5ms, 2 x Thunderbolt™ 3 USB-C™, 3 x HDMI, DisplayPort, 9.7 kg
  • ThunderboltTM 3 USB-C supports data transfers at up to 40 Gbps, and Power Delivery provides up to 60W of power to external devices
More Information
SKU PA32UCX-PK
EAN 4718017693585
Manufacturer Asus
Availability Y
Product Family ProArt
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Master Collaborative HDR Workflows
Excellent Color and Contrast from Any Viewing Angle
32-inch 4K Monitor with Mini LED Backlight
ASUS Smart HDR Technology
32-inch 4K Monitor to Support Dolby Vision™
Multiple PQ Curves with Quick Preview
PQ Hard Clip
PQ Optimized
PQ Basic
Present general HDR performance.
Transform Your Viewing Experience
The Most Flexible Hardware Calibration
Connect to Your Workflow
ASUS ProArt PA32UCX-PK comes with HDMI (v2.0), DisplayPort1.2, Thunderbolt™ 3 USB-C and USB hub.
Picture-in-Picture & Picture-by-Picture
Picture-by-Picture (PbP) mode
Ergonomic Design
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)600 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameSmartContrast
Display number of colours1.073 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate142 Hz
sRGB coverage (typical)100%
Adobe RGB coverage99.5%
Display surfaceMatt
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)1000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1845 x 0.1845 mm
Aspect ratio16:9
Viewable size, horizontal70.8 cm
Viewable size, vertical39.9 cm
Digital horizontal frequency109 - 142 kHz
Digital vertical frequency29 - 65 Hz
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range (HDR) 1000
Colour gamut standardsRGB
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power3 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power3 W
Built-in cameraNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power3 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGraphics design
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-C
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity3
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
DVI portNo
VGA (D-Sub) ports quantity0
HDMI ports quantity3
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0b
DisplayPort version1.2
Thunderbolt 3 ports quantity2
Technical details
Height (without stand)426 mm
Depth (without stand)93 mm
Width (without stand)727 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Weight (with stand)14.6 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-60 - 60°
Tilt angle range-5 - 23°
PivotYes
Pivot angle-90 - 90°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours80 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours97 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code429620
Weight & dimensions
Height (without stand)426 mm
Depth (without stand)93 mm
Width (without stand)727 mm
Width (with stand)727 mm
Depth (with stand)240 mm
Height (with stand)600 mm
Weight (with stand)14.6 kg
Weight (without stand)9.7 kg
Package width913 mm
Package depth525 mm
Package height381 mm
Package weight19.8 kg
Packaging data
Package width913 mm
Package depth525 mm
Package height381 mm
Package weight19.8 kg
Stand includedYes
Cables includedAC
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC
Sustainability
Other features
Height (without stand)426 mm
Depth (without stand)93 mm
Width (without stand)727 mm
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS ProArt PA32UCX-PK computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black ASUS ProArt PA32UCX-PK computer monito...
Philips 40B1U6903CH/00 computer monitor 100.8 cm (39.7") 5120 x 2160 pixels 5K Ultra HD LCD Black Philips 40B1U6903CH/00 computer monito...
ASUS ProArt PA24US computer monitor 59.9 cm (23.6") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black ASUS ProArt PA24US computer monitor 59...
Samsung 57" G95NC Odyssey Neo G9 240Hz Dual UHD Monitor
Hot Product
Samsung 57" G95NC Odyssey Neo G9...
HP Series 7 Pro 39.7 inch 5K2K Conferencing Monitor - 740pm PVC Free
New
HP Series 7 Pro 39.7 inch 5K2K Confere...