We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer KN.8GB0B.071 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 288-pin DIMM
SKU
KN.8GB0B.071
£90.72
£75.60
In stock
8GB, DDR5, 3200MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | Notebook |
| Internal memory | 8 GB |
| SKU | KN.8GB0B.071 |
| EAN | 5715328198791 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Acer KN.8GB0B.071 memory module 8 GB 1...
£90.72
£75.60
|
Popular
Samsung M378A1G43DB0-CPB 8GB DDR4 2133...
£113.76
£94.80
|
Bestseller
Kingston Technology System Specific Me...
£88.73
£73.94
|
Hot Product
HP 8GB 2133MHz 1.2v DDR4 memory module...
£128.16
£106.80
|
£131.04
£109.20
|
£129.60
£108.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KN.8GB0B.071
|
M378A1G43DB0-CPB
|
KCP3L16SD8/8
|
820570-001
|
799087-361
|
799087-971
|
| Manufacturer |
Acer
|
Samsung
|
Kingston Technology
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Component for |
Notebook
|
PC
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR3L
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
N/A
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|