We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Aspire S27-B All-in-One Desktop - Intel Ultra 5 226V, 16GB, 1TB SSD, Integrated Intel ARC Graphics, 27" QHD, Windows 11, White
SKU
DQ.BSAEK.001
£867.30
£722.75
In stock
Acer Aspire S27-B All-in-One Desktop - Intel Ultra 5 226V, 16GB, 1TB SSD, Integrated Intel ARC Graphics, 27" QHD, Windows 11, White
- Intel Ultra 5 CPU
- 23.8" 120Hz Quad HD display
- 16GB RAM
- 1TB SSD
- Windows 11
Categories: All-in-One PCs/Workstations, Acer
| SKU | DQ.BSAEK.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474811516 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | Aspire |
The new Acer S24-B AiO is a sleek and stylish desktop PC with enhanced AI performance.
The S24 pairs a powerful Intel Core Ultra CPU with a stunning 120Hz Quad HD display, which provided both incredibly sharp detail and smooth motion when watching action-packed movies or shows.
Due to the powerful AI capabilities of the Core Ultra CPU, the S24 is also Copilot+ certified, meaning you get the latest AI services from Microsoft.
The S24 pairs a powerful Intel Core Ultra CPU with a stunning 120Hz Quad HD display, which provided both incredibly sharp detail and smooth motion when watching action-packed movies or shows.
Due to the powerful AI capabilities of the Core Ultra CPU, the S24 is also Copilot+ certified, meaning you get the latest AI services from Microsoft.
| Display | |
|---|---|
| HD type | Quad HD |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor model | 226V |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Hard drive | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Weight | 5.9 kg |
| Design | |
| Product colour | White |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Multimedia | |
| Built-in camera | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 597 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Width (with stand) | 612.5 mm |
| Depth (with stand) | 14.9 mm |
| Height (with stand) | 486.5 mm |
| Weight (with stand) | 6.19 kg |
| Weight | 5.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 597 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
£867.30
£722.75
|
Recommended
Lenovo ThinkCentre M90a Intel® Core™ i...
£948.23
£790.19
|
Hot Product
HP 24-cr1008na Intel Core Ultra 5 125U...
£799.66
£666.38
|
New
HP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14...
£932.84
£777.37
|
Bestseller
Lenovo ThinkCentre neo 50a 27 Gen 5 In...
£825.70
£688.08
|
£796.22
£663.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DQ.BSAEK.001
|
12SH0018UK
|
A46FFEA#ABU
|
937U6EA#ABU
|
12SB0010UK
|
12SD003DMX
|
| Manufacturer |
Acer
|
Lenovo
|
HP
|
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Total storage capacity |
1000GB to 2000GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
250GB to 500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Product colour |
White
|
Black
|
White
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
| HD type |
Quad HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
| Display resolution |
2560 x 1440 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
| Touchscreen |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display diagonal |
27" and more
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
27" and more
|
23" to 27"
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|