We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Aspire C27-B All-in-One Desktop - AMD Ryzen 7-350, 16GB, 1TB SSD, Integrated AMD Radeon Graphics, 27" Full HD, Windows 11, Black
SKU
DQ.BQQEK.001
£1,120.66
£933.88
In stock
Acer Aspire C27-B All-in-One Desktop - AMD Ryzen 7-350, 16GB, 1TB SSD, Integrated AMD Radeon Graphics, 27" Full HD, Windows 11, Black
- AMD Ryzen 7 CPU
- 27" 120Hz Full HD display
- 16GB RAM
- 1TB SSD
Categories: All-in-One PCs/Workstations, Acer
| SKU | DQ.BQQEK.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474785015 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | Aspire |
| Product Series | C 27 |
The Aspire C series offers great performance in a sleek body. The stunning 120Hz screen can be added to with triple monitor to facilitate multi-tasking.
| Display | |
|---|---|
| HD type | Full HD |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor model | 350 |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Hard drive | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Multimedia | |
| Built-in camera | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 543 mm |
| Package weight | 8.43 kg |
| Width (with stand) | 614.6 mm |
| Depth (with stand) | 163.2 mm |
| Height (with stand) | 458 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 543 mm |
| Package weight | 8.43 kg |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 5.1 kg |
| Other features | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
£1,120.66
£933.88
|
Bestseller
Lenovo ThinkCentre M90a Intel® Core™ i...
£948.23
£790.19
|
£932.84
£777.37
|
Hot Product
HP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14...
£1,413.34
£1,177.78
|
Recommended
HP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i7 i7-14...
£1,677.52
£1,397.93
|
New
HP OmniStudio X 27-cs0002na Intel Core...
£1,472.64
£1,227.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DQ.BQQEK.001
|
12SH0018UK
|
937U6EA#ABU
|
937U5EA#ABU
|
937U4EA#ABU
|
A9DN1EA#ABU
|
| Manufacturer |
Acer
|
Lenovo
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Processor family |
AMD Ryzen AI 7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 5
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Total storage capacity |
1000GB to 2000GB
|
500GB to 750GB
|
250GB to 500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 2000GB
|
1000GB to 2000GB
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
| HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
3840 x 2160 pixels
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Touchscreen |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display diagonal |
27" and more
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
27" and more
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|