XGS1250-12-ZZ0102F
Out of stock
12-Port Web-Managed Multi-Gigabit Switch includes 3-Port 10G and 1-Port 10G SFP+
Category: Network Switches
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| Stackable | No |
| Ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Ports quantity | 11 |
| SKU | XGS1250-12-ZZ0102F |
| EAN | 4718937634453 |
| Manufacturer | ZyXEL |
| Availability | Y |
Double the 10G Capability!
Agile Network Applications
Why Multi-Gigabit?
Using Your Current Cabling Is Fine!
Whisper-silent, Energy-saving at Work
Agile Network Applications
Why Multi-Gigabit?
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 11 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Power connector | DC-in jack |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 12000 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 96 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 71.42 Mpps |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| DIN rail mounting | No |
| Product colour | Grey |
| Stackable | No |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Aluminium, Iron |
| Rack mounting | No |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Redundant fans support | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 20.06 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 250 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 27 mm |