POE12-30W-GB0101F
Out of stock
PoE12-30W - 2.5G PoE+ Injector
- IEEE 802.3at PoE+
- IEEE 802.3u 100BASEX Ethernet
- IEEE 802.3ab 1000BASE-T
- IEEE 802.3bz 2.5GBASE-T
Category: PoE Adapters
| SKU | POE12-30W-GB0101F |
|---|---|
| EAN | 4718937621668 |
| Manufacturer | ZyXEL |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Support 2.5 Gigabit High Network Speed
High PoE Power
Plug and Play—Ease of Use
High PoE Power
Plug and Play—Ease of Use
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 1869569 h |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Power | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 30 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 42 mm |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 113 °F |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 918 g |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 42 mm |
| Weight | 144 g |
| Width | 140 mm |
| Depth | 45.5 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 918 g |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 42 mm |