TP-Link TL-WPA4220 KIT PowerLine network adapter 300 Mbit/s Ethernet LAN Wi-Fi White 1 pc(s)
SKU
TL-WPA4220KIT
In stock
Category: PowerLine Network Adapters
| SKU | TL-WPA4220KIT |
|---|---|
| EAN | 1210002614771 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Availability | Y |
- Extend 300Mbps wireless connections to previously hard-to-reach areas of your home and office
What This Product Does
One Touch Super Range Extension
Up to 500Mbps - Ideal for HD Video Streaming
Extend WiFi Coverage to Every Room
Plug and Play
1. Plug one Internet connected adapter into a nearby power outlet.
What This Product Does
Plug and Play
| Performance | |
|---|---|
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Built-in power socket | No |
| PowerLine standard | HomePlug AV |
| Modulation | OFDM |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Technical details | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Built-in power socket | No |
| Modulation | OFDM |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Certification | CE, FCC |
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.216 W |
| Power consumption (standby) | 4.61 W |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Certification | CE, FCC |
| System requirements | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 94 mm |
| Depth | 54 mm |
| Height | 40 mm |