TLT14G1RMX08B
Out of stock
Lenovo ThinkPad 14 G1 AMD
  • Consistant high quality
  • Best value
  • Tested for battle, built for life
  • 2-year Warranty
  • Renewed quality at its best
More Information
SKU TLT14G1RMX08B
EAN 5707271597233
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Choosing used or refurbished products contributes to environmental sustainability
Product colourBlack
Original brand nameLenovo
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Native aspect ratio16:9
Processor
Processor generationAMD Ryzen PRO 4000 Series
Processor cache typeL3
Processor cache8 MB
Processor frequency2.1 GHz
Processor model4650U
Processor boost frequency4 GHz
Processor cores6
Processor manufacturerAMD
Processor familyAMD Ryzen™ 5 PRO
Number of SSDs installed1
SSD capacity512 GB
Total storage capacity512 GB
Total SSDs capacity512 GB
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyAMD Radeon Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelAMD Radeon Graphics
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerAMD
Keyboard backlitNo
Keyboard languageNordic
Weight & dimensions
Width329 mm
Depth227 mm
Height17.9 mm
Compare Products
Product Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 5 PRO 5650U Laptop 33.8 cm (13.3") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro UK English Black Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ry...
Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 Hybrid (2-in-1) 25.6 cm (10.1") Touchscreen HD 4 GB DDR3-SDRAM 64 GB eMMC Windows 10 Home Silver Lenovo Miix 320 Intel Atom® x5-Z8350 H...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Pro UK English Black
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Home UK English Black Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen™ 5 7520U L...
Lenovo ThinkPad L13 Gen 4 (Intel) Intel® Core™ i5 i5-1335U Laptop 33.8 cm (13.3") WUXGA 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black Lenovo ThinkPad L13 Gen 4 (Intel) Inte...