34C29-PRIVACY-SCREEN
In stock
  • DESIGNED FOR DELL P3424WE: Privacy filter is custom designed for the Dell P3424WE 34-inch ultrawide monitor with a 21:9 aspect ratio; Filter dimensions 32x13.5in (81.3x34.3cm); The screen protector is TAA-compliant
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 34 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 34C29-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030912440
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Protect sensitive information by keeping on-screen data private
Prevent Visual Eavesdropping
Double-Sided Filter
Hassle-Free Installation
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Fingerprint resistantYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Light transmission65%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Aspect ratio21:9
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission65%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Maximum screen size86.4 cm (34")
Aspect ratio21:9
Suitable forMonitor
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.3 mm
Width812 mm
Weight700 g
Height344 mm
Package height5 mm
Package depth473 mm
Package width875 mm
Package weight700 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth473 mm
Package width875 mm
Package weight700 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Product colourBlack
Logistics data
Master (outer) case width905 mm
Master (outer) case length490 mm
Master (outer) case height140 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 34” Curved Monitors 21:9 Kensington 2-way Removable Privacy Scr...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 23.8” (16:9)
New
Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr...
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 27” (16:9)
Bestseller
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 24” (16:9)
Hot Product
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 24” (16:10) Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr...