LU32J590UQPXEN
In stock
Samsung UJ59, 81.3 cm (32"), 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, LCD, 4 ms, Grey
More Information
Display 32" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Consumer
SKU LU32J590UQPXEN
EAN 8806094771961
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family ViewFinity
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Samsung UJ59. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Grey
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesMagicBright
Display
Display brightness (typical)270 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display brightness (min)225 cd/m²
sRGB coverage (typical)138%
Adobe RGB coverage102%
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.8 cm
Viewable size, vertical39.3 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time4 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)3000:1
NTSC coverage (typical)97%
TouchscreenNo
Panel typeVA
Display diagonal (metric)80.1 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Design
Market positioningConsumer
CertificationCE
Product colourGrey
Frameless designYes
Camera
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version1.4/2.0
DisplayPort version1.2
Technical details
Height (without stand)427.8 mm
Depth (without stand)56.4 mm
Width (without stand)729.5 mm
HDMIYes
Product colourGrey
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Game modeYes
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)6.3 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-2 - 15°
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeExternal
Power consumption (max)59 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)37 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours31 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)427.8 mm
Depth (without stand)56.4 mm
Width (without stand)729.5 mm
Width (with stand)729.5 mm
Depth (with stand)250.5 mm
Height (with stand)534.5 mm
Weight (with stand)6.3 kg
Weight (without stand)5.5 kg
Package width792 mm
Package depth491 mm
Package height157 mm
Package weight8.4 kg
Packaging data
Stand typeSimple stand
Package width792 mm
Package depth491 mm
Package height157 mm
Package weight8.4 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedHDMI
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedHDMI
Power adapter includedYes
Installation CDYes
Stand typeSimple stand
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationCE
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Warranty period2 year(s)
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)427.8 mm
Depth (without stand)56.4 mm
Width (without stand)729.5 mm
Power consumption (max)59 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung UJ59 computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Grey