LF24T450GYUXEN
Out of stock
24", WUXGA (1920 x 1200), IPS, 16:10, 250 cd/m², 5 ms, 1000:1, 75 Hz, 178°/178°, DVI, DP, HDMI, USB, 534.0 x 386.3 x 224.0 mm
More Information
Display 24" 1920 x 1200 pixels
Native aspect ratio 16:10
Built-in camera No
Market positioning Professional
SKU LF24T450GYUXEN
EAN 8806092628878
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Audio
Built-in speaker(s)Yes
Performance
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:10
Maximum refresh rate75 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
HD typeWUXGA
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:10
Viewable size, horizontal51.8 cm
Viewable size, vertical32.4 cm
Display resolution1920 x 1200 pixels
Response time5 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)1000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)61 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Design
Market positioningProfessional
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity4
Headphone outYes
DVI portYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Audio inputYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Technical details
Height (without stand)354.5 mm
Depth (without stand)44.9 mm
Width (without stand)534 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR, TCO
Power supply typeExternal
Game modeYes
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)5.5 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-3 - 25°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-2 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)14 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours14 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code755328
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)354.5 mm
Depth (without stand)44.9 mm
Width (without stand)534 mm
Width (with stand)534 mm
Depth (with stand)224 mm
Height (with stand)386.3 mm
Weight (with stand)5.5 kg
Weight (without stand)4.1 kg
Package width611 mm
Package depth419 mm
Package height153 mm
Package weight7.2 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width611 mm
Package depth419 mm
Package height153 mm
Package weight7.2 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedAC, HDMI, USB
HDMI cable length1.5 m
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, HDMI, USB
HDMI cable length1.5 m
Installation CDYes
Stand typeHAS stand
Sustainability
Sustainability complianceYes
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)354.5 mm
Depth (without stand)44.9 mm
Width (without stand)534 mm