LS27D402GAUXEN
In stock
Samsung S40GD, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 5 ms, Black
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Business
SKU LS27D402GAUXEN
EAN 8806095803081
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S4
PDF URLs View PDF
Samsung S40GD. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 2.0. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut72%
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
HD typeFull HD
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Power cable length1.5 m
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)50 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)14 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)C
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours14 kWh
Design
Market positioningBusiness
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0
USB upstream port typeUSB Type-B
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version1.2
Technical details
Height (without stand)360.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)612.7 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesTCO
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)4 kg
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-3 - 25°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)10.5 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)360.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)612.7 mm
Width (with stand)612.7 mm
Depth (with stand)219 mm
Height (with stand)538.3 mm
Weight (with stand)4 kg
Weight (without stand)2.7 kg
Package width655 mm
Package depth488 mm
Package height109 mm
Package weight5.6 kg
Packaging data
Package width655 mm
Package depth488 mm
Package height109 mm
Package weight5.6 kg
Package typeBox
Power cable length1.5 m
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power
Packaging content
Sustainability
Sustainability certificatesTCO
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Auto source switchYes
Height (without stand)360.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)612.7 mm
Power consumption (max)50 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S40GD computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black Samsung S40GD computer monitor 68.6 cm...