LS27D360GAUXEN
Out of stock
Samsung S36GD, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 4 ms, Black
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Consumer
SKU LS27D360GAUXEN
EAN 8806095585345
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S3
PDF URLs View PDF
View PDF
Samsung S36GD. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
sRGB coverage (typical)95%
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
Panel typeVA
Screen curvature rating1800R
Display diagonal (metric)68 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)21.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Design
Market positioningConsumer
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDMIYes
HDMI version1.4
Technical details
Height (without stand)367.2 mm
Depth (without stand)108.2 mm
Width (without stand)622.6 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)3.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-2 - 22°
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)367.2 mm
Depth (without stand)108.2 mm
Width (without stand)622.6 mm
Width (with stand)622.6 mm
Depth (with stand)234.2 mm
Height (with stand)466.2 mm
Weight (with stand)3.9 kg
Weight (without stand)3.3 kg
Package width687 mm
Package depth175 mm
Package height442 mm
Package weight6 kg
Packaging data
Stand typeSimple stand
Package width687 mm
Package depth175 mm
Package height442 mm
Package weight6 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, HDMI
Stand typeSimple stand
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows 11
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)367.2 mm
Depth (without stand)108.2 mm
Width (without stand)622.6 mm