9S7-17T311-002
In stock
Intel Core Ultra 9 185H (24MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 1000GB SSD, 43.2 cm (17") Quad HD+ 2560 x 1600, Intel Arc Graphics, NVIDIA GeForce RTX 4060 (8GB GDDR6), WLAN, Webcam, Windows 11 Home Advanced
  • Windows 11 Home Advanced
  • Intel Core Ultra 9 185H (24MB Cache)
  • 43.2 cm (17") Quad HD+ 2560 x 1600, NVIDIA GeForce RTX 4060 (8GB GDDR6)
  • 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM & 1000GB SSD
More Information
Display 17" 2560 x 1600 pixels
Processor Intel Core Ultra 9
Storage 1000GB SSD
Internal memory 16GB
SKU 9S7-17T311-002
EAN 4711377195195
Manufacturer MSI
Availability Y
Product Family Pulse
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
NEXT-GEN PERFORMANCE HYBRID
UP TO INTEL CORE ULTRA 9 PROCESSOR 185H
GEFORCE RTX 40 SERIES LAPTOPS
BEYOND FAST
AI-POWERED PERFORMANCE
AND LIFELIKE GRAPHICS*
RAY TRACING
HYPERREALISTIC. HYPERFAST.
OPTIMIZED POWER AND
PERFORMANCE
NOW EVEN SMARTER
MSI AI Engine
MSI AI Artist
RESHAPED FOR MAX COOLING
BLAZING FAST AND SMOOTH DISPLAY
The display features a 240Hz refresh rate and covers 100% DCI-P3(Typ.) color space, allowing you to experience a smooth and vibrant level of gaming. A 16:10 ratio fully demonstrates the appeal of the Golden Ratio: 1.618, allowing users to have the most comfortable visual experience for long-term gaming and other usage.
LIGHT UP WITH GAMING STYLE
HIGHER BANDWIDTH.
LOWER LATENCY.
Get a head start. The Pulse Series supports both PCIe Gen 4 SSD and DDR5 Memory.
THE WAY MUSIC SHOULD BE
Immerse yourself in lossless music and enjoy the premium sound quality with Hi-Resolution Audio.
ELEVATE YOUR AUDIO
EXTRAORDINARY WIRELESS EXPERIENCE
GET ALL THE BUFFS
The exclusive MSI Center helps you control and customize your MSI laptop the way you want.
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
WEBCAM SHUTTER
Design
Colour nameCore Black
Display
HD typeQuad HD+
TouchscreenNo
Display resolution2560 x 1600 pixels
Display diagonal43.2 cm (17")
Maximum refresh rate240 Hz
Native aspect ratio16:10
Processor
Processor cache typeSmart Cache
Processor cache24 MB
Processor model185H
Processor boost frequency5.1 GHz
Processor cores16
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel Core Ultra 9
Processor base power45 W
Maximum turbo power115 W
Efficient-core boost frequency1.8 GHz
Performance-core base frequency2.3 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency3.8 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency5.1 GHz
Performance cores6
Efficient cores8
Memory
Memory form factorSO-DIMM
Internal memory16 GB
Internal memory typeDDR5-SDRAM
Memory clock speed5600 MHz
Memory slots2x SO-DIMM
Maximum internal memory96 GB
Number of SSDs installed1
SSD capacity1 TB
SSD interfacePCI Express 4.0
Total storage capacity1 TB
Total SSDs capacity1 TB
NVMeYes
Graphics
Discrete graphics cardYes
Discrete graphics card memory8 GB
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelIntel Arc Graphics
Discrete graphics card modelNVIDIA GeForce RTX 4060
Discrete graphics memory typeGDDR6
Discrete GPU manufacturerNVIDIA
Audio
Number of built-in speakers2
Speaker power2 W
Camera
Front cameraYes
Front camera resolution1280 x 720 pixels
Video capturing speed30 fps
Privacy typePrivacy shutter
BluetoothYes
Bluetooth version5.3
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
USB 2.0 ports quantity0
Pointing deviceTouchpad
Numeric keypadYes
Keyboard backlitYes
Keyboard backlit colourRGB
Product colourBlack
Battery
Number of battery cells4
Battery capacity90 Wh
Power
AC adapter power240 W
Security
Cable lock slot typeKensington
Cable lock slotYes
Weight & dimensions
Width383.2 mm
Depth279.9 mm
Height (front)2.22 cm
Height (rear)2.97 cm
Weight2.8 kg
Other features
On-board graphics cardYes
You may also be interested in
Compare Products
Product MSI Pulse 17 AI C1V Intel Core Ultra 9 185H Laptop 43.2 cm (17") Quad HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black MSI Pulse 17 AI C1V Intel Core Ultra 9...