27U511SA-W.AEK
In stock
LG SMART Monitor 27U511SA-W, 27 Inch, Full HD, 100Hz, 5ms, IPS Panel, Built in Speakers, Wifi & Bluetooth Connectivity, Virtually Borderless, webOS Smart TV Apps with Remote Control, White
  • 27" FHD (1920 x 1080) IPS Display
  • Smooth and Fluid display - 100Hz and 5ms Response time
  • Smart Monitor with webOS 23
  • ThinQ Home Dashboard & Magic Remote Support
  • AirPlay 2, Screen Share, Bluetooth
  • HDMI x2, USB x2 & 5Wx2ch Stereo Speaker
  • HDR10, Flicker Safe & Reader Mode
More Information
SKU 27U511SA-W.AEK
EAN 8806096390795
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Work smarter, play better
Personalized discoveries await
Find quick. Dive in.
Easily manage apps and service cards with the webOS SMART platform.
Plus, access recent apps and check notifications quickly.
Home Office ready
Access PC & Cloud PC remotely, and enjoy multiple Home Office services, all without a PC.
Curated to your tastes
Enjoy customized music seamlessly with 5W x 2 stereo speakers. You can search for music easily and access recently played songs quickly. Also, it recommends popular songs based on your preference.
Follow your favorite teams
Support your team with personalized service.
It shows the latest on your favorite sports team, based on your profile.
Listening to your tastes
Easily control your appliances
Use your phone like a remote
Mirror straight from your devices
Brilliant colours, sharp picture
The 27" Full HD (1920x1080) display lets you enjoy great picture quality by bringing colour accuracy, visual contrast, and sharpness. Also, the 100Hz IPS panel allows you to enjoy fluid content in wide angles through 178 degrees.
Stylish space-saving design
A variety of interface
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.78 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate100 Hz
Display surfaceMatt
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Supported video modes1080p
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1300:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.6 cm
Colour gamut standardsRGB
Video colour modesCinema, Custom, Game
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Sound mirroringYes
Screen mirroringYes
Smart modesEnergy saving, PC
Smart featuresApp casting, Bluetooth audio, Mobile to screen, Screen mirroring, Sound mirroring
Brand specific technologiesDAS Mode, Super+ Resolution
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages48
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureNo
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)18 W
Power consumption (off)0.5 W
Energy efficiency scaleA to F
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours18 kWh
Design
Market positioningSmart
Country of originChina
Feet colourWhite
Product colourWhite
Frameless designYes
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0
USB upstream port typeUSB Type-A
Headphone outNo
HDMI ports quantity2
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
HDCP version1.4
BluetoothYes
Bluetooth version5.1
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-FiYes
Technical details
Height (without stand)370.9 mm
Depth (without stand)45.1 mm
Width (without stand)611.3 mm
Feet colourWhite
HDMIYes
Product colourWhite
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Weight (with stand)5.6 kg
TouchscreenNo
Network
BluetoothYes
Bluetooth version5.1
Wi-FiYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingNo
Tilt angle range-5 - 15°
PivotNo
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages48
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureNo
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Weight & dimensions
Height (without stand)370.9 mm
Depth (without stand)45.1 mm
Width (without stand)611.3 mm
Width (with stand)611.3 mm
Depth (with stand)209.9 mm
Height (with stand)450.9 mm
Weight (with stand)5.6 kg
Weight (without stand)4.4 kg
Package width768 mm
Package depth435 mm
Package height126 mm
Package weight7.3 kg
Packaging data
Package width768 mm
Package depth435 mm
Package height126 mm
Package weight7.3 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Remote control includedYes
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedHDMI, Power
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Screws includedYes
Number of screws3
Packaging content
Stand includedYes
Remote control includedYes
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedHDMI, Power
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Screws includedYes
Number of screws3
Features
Other features
Sound mirroringYes
Screen mirroringYes
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)370.9 mm
Depth (without stand)45.1 mm
Width (without stand)611.3 mm