We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo Precision Pen 2 stylus pen 15 g Black
SKU
4X81H95637
£80.04
£66.70
In stock
Precision Pen 2 (Laptop)
- Lenovo Precision Pen 2 (Laptop) for Lenovo LAPTOPS ONLY
- 4,096 levels of pressure sensitivity
- Two short-cut buttons
- Up to 150 of usage time
- Tilt detection
- Supporting WGP, AES 2.0 and MPP 2.0 protocols
- USB Type-C charging
Category: Lenovo
| SKU | 4X81H95637 |
|---|---|
| EAN | 0195892053316 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The Lenovo Precision Pen 2 (Laptop) provides an industry-leading 4096 levels of pressure sensitivity for natural writing and sketching, along with up to 150 of usage and two short-cut buttons to enhance productivity. The Lenovo Precision Pen 2 (Laptop) also recognises degrees of tilt for lifelike shading of drawings and paintings. Modern digital convenience meets a classic look and feel in the Lenovo Precision Pen 2 (Laptop).
| Technical details | |
|---|---|
| Certification | CE FCC VCCI RCM NCC BSMI KCC |
| Height | 150 mm |
| Pressure levels | 4096 |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Package width | 247 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Product colour | Black |
| Battery type | Built-in |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 247 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 100 g |
| Height | 150 mm |
| Weight | 15 g |
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE FCC VCCI RCM NCC BSMI KCC |
| Pressure levels | 4096 |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Product colour | Black |
| Battery type | Built-in |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Device compatibility | Laptop |
| Supported protocols | WGP, AES 2.0 and MPP 2.0 |
| Tip colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 247 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 30 - 80% |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo Precision Pen 2 stylus pen 15 g...
£80.04
£66.70
|
£76.32
£63.60
|
Hot Product
Lenovo 4X81H95633 stylus pen 17.3 g Grey
£53.26
£44.38
|
Popular
Lenovo Tab Pen Plus stylus pen 14 g Me...
£59.16
£49.30
|
Bestseller
Lenovo 4X81P44052 stylus pen 10.4 g Grey
£58.15
£48.46
|
£48.62
£40.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X81H95637
|
4X81C96610
|
4X81H95633
|
ZG38C05190
|
4X81P44052
|
4X81Q95846
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|