We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 5SS0W76183 internal solid state drive M.2 256 GB PCI Express 3.0 NVMe
SKU
5SS0W76183
£126.72
£105.60
In stock
256GB PCIe 2242 UMIS
Categories: Internal Solid State Drives, Lenovo
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | Notebook |
| SKU | 5SS0W76183 |
| EAN | 5704174271147 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | Notebook |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Compatible products | ideapad Gaming 3-15IMH05 |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Notebook |
| SSD form factor | M.2 |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | Notebook |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible products | ideapad Gaming 3-15IMH05 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
New
Lenovo 5SS0W76183 internal solid state...
£126.72
£105.60
|
Popular
Lenovo ThinkPad UltraSlim USB DVD Burn...
£139.68
£116.40
|
Hot Product
Western Digital Blue PC 500 GB 2.5&quo...
£175.79
£146.49
|
£138.24
£115.20
|
Bestseller
Kingston Technology A400 480 GB 2.5&qu...
£105.05
£87.54
|
Recommended
Lenovo 2.5", 1.2TB, 10K SAS, Hot...
£170.70
£142.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5SS0W76183
|
4XA0E97775
|
WDS500G1B0A
|
FRU90Y8878
|
SA400S37/480G
|
7XB7A00027
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
Western Digital
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Lenovo
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
| Component for |
Notebook
|
N/A
|
PC
|
N/A
|
PC/notebook
|
N/A
|
| SSD capacity |
250GB to 300GB
|
N/A
|
400GB to 500GB
|
N/A
|
400GB to 500GB
|
N/A
|
| Internal |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
| SSD form factor |
M.2
|
N/A
|
2.5"
|
N/A
|
2.5"
|
N/A
|
| Interface |
PCI Express 3.0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
TLC
|
N/A
|