We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 01FR301 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4
SKU
FRU01FR301
£85.26
£71.05
Out of stock
8GB DDR4 2400MHz SO-DIMM
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Component for | Notebook |
| SKU | FRU01FR301 |
| EAN | 5706998757326 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Samsung M378A1G43DB0-CPB 8GB DDR4 2133...
£113.76
£94.80
|
Bestseller
Kingston Technology System Specific Me...
£88.44
£73.70
|
Hot Product
HP 798037-001 memory module 8 GB DDR4
£125.28
£104.40
|
Recommended
Samsung 8GB DDR4-2400 memory module 1...
£115.20
£96.00
|
£126.50
£105.42
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
M378A1G43DB0-CPB
|
KCP3L16SD8/8
|
798037-001
|
M378A1K43CB2-CRC
|
715275-001
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Kingston Technology
|
HP
|
Samsung
|
HPE
|
| Component for |
PC
|
Notebook
|
N/A
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
N/A
|
N/A
|
8GB
|
8GB
|
32GB
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3L
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR3
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
N/A
|
1 x 8 GB
|
1 x 32 GB
|
| ECC |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|