We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 01AG884 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4
SKU
01AG884
£87.00
£72.50
Out of stock
8GB DDR4 2400MHz SO-DIMM
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Component for | Notebook |
| SKU | 01AG884 |
| EAN | 5706998656025 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology System Specific Me...
£88.44
£73.70
|
Popular
HPE 647899-B21 memory module 8 GB 1 x...
£73.44
£61.20
|
£73.44
£61.20
|
Hot Product
HPE 664696-001 memory module 8 GB 1 x...
£82.08
£68.40
|
Recommended
HPE 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3L-12...
£105.12
£87.60
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP3L16SD8/8
|
647899-B21
|
647651-081
|
664696-001
|
713985-B21
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
N/A
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
| Memory form factor |
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Internal memory type |
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
| ECC |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|