We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 00MJ145 internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
00MJ145
£203.11
£169.26
Out of stock
600 GB, 10000 RPM, 6 Gb/s SAS, 2.5", HDD
Categories: Internal Hard Drives, Lenovo
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 00MJ145 |
| EAN | 0883436605847 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Lenovo has been the fastest growing major PC company for more than 4 years, but we're much more than a PC company. We create a full range of personal technology, including smartphones, tablets and smart TVs. We're the fourth largest smartphone company in the world, and are expanding rapidly to new markets. And we're already #3 in the world in what IDC calls "Smart Connected Devices," which combines PCs, smartphones and tablets.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
£169.10
£140.92
|
£194.29
£161.91
|
£208.54
£173.78
|
£240.26
£200.22
|
£238.27
£198.56
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST3600057SS
|
WD40PURX
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
4XB0K48502
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Lenovo
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
| SSD form factor |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
M.2
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
PCI Express
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|